„Ostrava sportuje”

Anna Kuchařová

Česká slacklinerka a highlinerka patřící ke světové špičce.

Tuto mladou slacklinerku, která se věnuje především highline, tj. chození ve výšce, budete mít možnost vidět na Sport Fun Festu – poradí vám do začátků, pokecá s vámi o tom, jaké to je chodit na lajně a bude mít dokonce i exhibici slackline.

Anče patří do desítky nejlepších highlinerek na světě – zatím chodila v největší výšce 500m.  Je členkou G4G a EQB týmu. Se slackline začala v létě 2010. Do té doby lezla po horách, jezdila na vodu, na kole, běžkovala a běhala, ale poté jí naprosto učarovala právě lajna – je to pro ni svěží spojení sportu, meditace, užívání lesa a kamarádů.

Sama říká, že na lajně se musí hodně překonávat – v každém kroku je víra, pokora a soustředění. Lajny jsou pro ni tak velkou školou o ní. Nejvíce ji baví na highline komplexnost, kterou musí highliner mít. Musí být fyzicky zdatný, aby se dostal do hor i s materiálem. Musí ovládat techniku napínání. Musí umět lézt a pohybovat se ve výškách. Musí být také dobrý parťák, jelikož se highline se napíná v týmu. Je pro ni mnohem důležitější podnikat projekty do highlinově neobjevených míst a zažívat dobrodružství spojené s tvořením něčeho nového, než se snažit přejít co nejdelší lajnu.

Mimo slacklinerství je to také nadaná architektka – vystudovala obor Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze.

V současné době je také předsedkyní České asociace slackline, která sdružuje a zastřešuje slacklinery – je to jedna z prvních organizací svého druhu na světě. Její náplní práce je především komunikace s úřady a policií ohledně legálnosti provozování slackline v parcích a městech, jelikož často vznikají obavy ohledně poškozování stromů či ohrožování bezpečnosti kolemjdoucích.

Členové této asociace mají však pravidla pro bezpečné napínání lajn a s tím související ochranu přírody. Naštěstí města i policie vycházejí slacklinerům vstříc, což je v Evropě unikátní – ve státech jako je Francie, Rakousko či USA mají s legalizací slackline mnohem větší problémy.

Více o Anči Kuchařové se můžete dozvědět také na jejím blogu: www.ancekance.blogspot.cz

Anna Kuchařová