„Ostrava sportuje”

Václav Svěrkoš

Václav Svěrkoš je český fotbalový útočník hrající za FC Baník Ostrava.

Svou kariéru odstartoval Václav Svěrkoš ve Slezanu Frýdek - Místek. Ve čtrnácti letech přestoupil do Baníku Ostrava, kde prošel mládežnickými kategoriemi; jeho talentu si všimli i trenéři mládežnických výběrů, které v dorosteneckém věku reprezentoval.

Do prvního týmu se začal prosazovat v roce 2001, v sezoně 2002 si vystřílel zahraniční angažmá; jeho čtrnácti branek (král ligových střelců) si všimli zahraniční skauti, kteří se začali vyptávat na jeho dostupnost.

V létě roku 2003 přestoupil do Borussie Mönchengladbach. Ve své premiérové sezoně v bundeslize nastřílel 9 branek ve 31 zápasech, stal se nejlepším střelcem mužstva a nejvíc zaujal v zápase domácího poháru proti VfB Stuttgart, když špičkovému klubu z Německa vstřelil hattrick. O rok později, kdy Borussie bojovala o záchranu, zakončil sezonu se sedmi zásahy. V té době už několik let nastupoval za reprezentaci do 21 let. Po těchto dvou slušných sezonách přišel Svěrkošův pád a postupně se začal vytrácet ze sestavy Borussie Mönchengladbach.

Nepomohlo mu ani krátké hostování v Herthě Berlín a poté ani v Austrii Vídeň. V Německu už proto nechtěl dále pokračovat a odmítl prodloužit smlouvu. Po sezoně odmítl nabídku pražské Sparty a vrátil se do mateřského Baníku Ostrava. Ostravský klub jej koupil v létě roku 2007 za 30 milionů korun jako výraznou posilu do útoku. Hned ve své první sezoně po návratu se především díky vydařenému jaru stal s patnácti trefami nejlepším ligovým střelcem a byl povolán do přípravy české reprezentace na Eura 2008.

Po Euru měl několik nabídek, dokonce již odletěl podepsat smlouvu se Saturnem moskevská oblast, nicméně na místě se rozhodl nepodepsat a proto i následující ligový ročník zahájil v Ostravě. Celý podzim sezóny 2008/2009 o něj jevilo zájem francouzské FC Sochaux. Nakonec zde přestoupil 6. prosince 2008 za zhruba 50 miliónů korun. V roce 2011 se ovšem vrátil zpět do svého mateřského klubu, kde podepsal smlouvu na 5 let.

Reprezentace

Svěrkoš prošel mládežnickými reprezentacemi České republiky od výběru do 15let až po jedenadvacítku.

  • reprezentace do 15 let: 11 utkání (7 výher, 3 remízy, 1 prohra, 3 vstřelené góly)
  • reprezentace do 16 let: 20 utkání (11 výher, 6 remíz, 3 prohry, 6 vstřelených gólů)
  • reprezentace do 17 let: 12 utkání (7 výher, 4 remízy, 1 prohra 5 vstřelených gólů)
  • reprezentace do 18 let: 7 utkání (6 výher, 1 remíza, 2 vstřelené góly)
  • reprezentace do 19 let: 12 utkání (7 výher, 4 remízy, 1 prohra, 6 vstřelených gólů)
  • reprezentace do 20 let: 4 utkání (3 výhry, 1 prohra, 3 vstřelené góly)
  • reprezentace do 21 let: 23 utkání (11 výher, 6 remíz a 6 proher, 8 vstřelených gólů)

V A-mužstvu debutoval 27. května 2008 v domácím přípravném utkání s Litvou. Trenér Karel Bruckner jej poslal do druhého poločasu místo Milana Baroše, ČR na stadionu v Edenu vyhrála 2:0

Euro 2008

Václav Svěrkoš se zúčastnil Eura 2008, kde odehrál jediný zápas základní skupiny. Hned v zahajovacím utkání šampionátu vstřelil v 71. minutě jediný gól utkání s domácím Švýcarskem (čili dal první gól celého šampionátu). 

Václav Svěrkoš